Fangstrapport
Lystfiskere bliver ofte beskyldt for livlig fantasi. Lidt for livlig mener nogen. Læs med alligevel. Her er min fiskedagbog med sandfærdige fortællinger fra mine fisketure siden 1983.
Sløjt og småsej
Her er en helt igennem sandfærdig beretning fra min fisketur til Kobberhage den 18-10-2013 i tidsrummet 17:00-18:30.
Det er ved at være længe siden jeg har skrevet noget her i min lystfisker dagblog, men den sidste måneds tid har nu også været temmelig sløj, både når det kommer til fisketimer og -kilo. Oktober plejer ellers at være en god fiskemåned, men eftersom vinden og jeg ikke har holdt fri på samme tid, er det kun blevet til få og korte ture. Og de fisk jeg trods alt har fanget har været få og små. Et par havørreder under målet er det blevet til, samt masser af småsej på 25-30 cm.

Og selv om resultater i form af fisk kun er en del af lystfiskeriets fornøjelse, havde det lunet med bare en enkelt havørred over målet. På trods af de beskedne fangster, har jeg også set større fisk springe. Formentlig er det fisk på gydevandring, som efterhånden har andet i hovedet end mad, og som derfor er svære at narre med fluen.
Det var alt for denne gang, måske bliver der lidt mere at skrive om på min næste fisketur. Knæk og bræk…
Dagens fangst
Fisk | Længde | Vægt | Metode | Flue/Blink/Agn | Tidspunkt | |
---|---|---|---|---|---|---|
Sej | 30 cm | 0,4 kg | Flue | Perfect Leo Shrimp | 18:15 |
Tid og sted |
---|
Dato: den 18-10-2013 |
Tidsrum: 17:00-18:30 |
Sted: Kobberhage |
Vejret
![]() |
---|
Vejret generelt: En del sol |
Lufttemperatur: 8 °C |
Vindforhold: svag vind fra SV |
Vandstand: ? |
Vandtemperatur: °C |
Grejet |
---|
Stang: |
Hjul: |
Fluer: |
Endegrej: |
Billeder fra dagens tur


