Fisketure

Lystfiskere bliver ofte beskyldt for livlig fantasi. Lidt for livlig mener nogen. Læs med alligevel. Her er min fiskedagbog med sandfærdige fortællinger fra mine fisketure siden 1983.

Fisketure 2025

Her er min fiskedagbog med fangstrapporter og diverse kommentarer fra mine fisketure i 2025.

fisketur

Tidlig hornfisk

 Dato: 18-04-2025
 Tid: 10:00-13:30
 Sted: Kobberhage
fisketur

Efter flere ugers fiskepause har jeg brug for en tur med fluestangen. Det er påske og desværre ser det ud til at Langfredag byder på en del regnbyger, men skidt med det. De bedste tidspunkter at fiske på, er når det regner og når det ikke gør det. Og det er vel ikke helt hen i vejret. Faktisk ser forholdene ved Kobberhage ganske fine ud. En gråvejrsdag med regnbyger, jævn vind fra nordvest, stigende vandstand og godt med bevægelse og røre i vandet.

 Vejr: Let regn 10°C,  Jævn vind fra NV
 Vandstand: Stigende -3/+22
 Vandtemp.: °C
fisketur

En følger

 Dato: 02-03-2025
 Tid: 13:00-16:00
 Sted: Jernhatten
fisketur

Det er lige før temperaturen når op på 10 grader, og det gør trods alt lystfiskeri noget mere behageligt end det var tilfældet på de første ture i 2025. Jeg er kørt til Jernhatten for at nyde eftermiddagen og det forholdsvis gode vejr - og for at gå en lang tur med spinnestangen. Jeg begynder fiskeriet ved 13-tiden og så er det bare derudaf. Et kast 10 skridt, endnu en kast, og så videre. Planen er at gå så langt jeg gider.

 Vejr: Nogen sol 9°C,  Frisk vind fra V
 Vandstand: Faldende +5/-9
 Vandtemp.: 5°C
fisketur

Årets første fisketur

 Dato: 23-02-2025
 Tid: 10:30-13:00
 Sted: Mågeøen
fisketur

Endelig; efter flere ugers fisketørke er det endelig tid til årets første fisketur. Jeg ser grejet godt efter i sømmene og især flueæsken gennemgås nøje. Fluerne sidder som de skal; i velordnede rækker og æsken indeholder det nødvendige til resten af vinteren og foråret. Desværre er vejret temmelig tåget, men jeg kører til Mågeøen for at få lidt frisk luft og nogle timers hygge med fluestangen.

 Vejr: Tåget 5°C,  Svag fra SV
 Vandstand: Faldende +34/-2
 Vandtemp.: °C